Sport Osób Niepełnosprawnych? Czemu nie!?

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jak to znane wszystkim przysłowie można odnieść do osoby niepełnosprawnej? Najprościej mówiąc – tak jak do wszystkich innych! Rola ruchu oraz jego korzystne oddziaływanie na organizm ludzki znane są nam już od dłuższego czasu. Wszędzie słychać głosy zachęcające do aktywnego trybu życia. Czasami są one powiązane z charytatywnymi akcjami, takimi jak np. Walkaton, który odbył się niedawno w Warszawie. A czasem po prostu apelujące, aby odejść od telewizorów i komputerów, zaczerpnąć chełst świeżego powietrza i to tylko dla dobrego samopoczucia. Czy rzeczywiście gra warta jest świeczki?

Aktywność fizyczna człowieka może przejawiać się w wielu dziedzinach życia. Dla jednych będzie to spacer po parku, dla innych maraton po supermarketach, bądź spotkania z przyjaciółmi, a dla jeszcze innych gra w koszykówkę. Wszystko to kojarzy się z rekreacją lub sportem. Jesteśmy więc w „domu”!

Rozwijanie aktywności fizycznej wpływa bezpośrednio na naszą sprawność ruchową, a także rozwój psychiczny, społeczny i intelektualny. Sport jest wielką szansą na integrację Osób Niepełnosprawnych z tak zwanymi pełnosprawnymi. Coraz więcej osób czerpie z tego ogromną satysfakcję.

Dyscyplin, w których niepełnosprawni mogą się rozwijać i udzielać, jest coraz więcej. Należą do nich np. boccia, podnoszenie ciężarów, goalball, kajakarstwo, kolarstwo, lekkoatletyka, paralotniarstwo, pływanie, rugby, strzelectwo, szermierka, tenis stołowy, tenis ziemny, żeglarstwo. Jednak jeżeli nawet osoba pełna zapału, chęci i woli uczestniczenia w jakichkolwiek zajęciach sportowych natrafi na przeszkody, np. brak odpowiedniego klubu sportowego, podjazdów, windy itp., to niewątpliwie może się zniechęcić. Dlatego też oprócz wyboru dyscypliny należy brać pod uwagę możliwości wynikające z miejsca zamieszkania.

Warszawa jako stolica jest rozwiniętym urbanizacyjnie miastem, a dostępność klubów sportowych jest zdecydowanie lepsza niż w niejednym mniejszym miasteczku. W samej Warszawie działa kilka klubów sportowych oferujących pomoc osobom niepełnosprawnym aktywizację sportową i rekreacyjną. Należą do nich między innymi:

• Klub sportowy Start dla Osób Niepełnosprawnych Ruchowo (www.ksn.waw.pl)
  • Integracyjny Klub Sportowy – ukierunkowany na szermierkę zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych oraz szermierkę na wózkach, teatralną i historyczną (www.integracyjny.pl)
  • dobrze znana w kręgu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, która prowadzi programy aktywizacji społecznej (www.far.org.pl)
  • Polski Komitet Paraolimpijski realizujący cele i zadania ruchu paraolimpijskiego oraz upowszechniający działalność na rzecz rozwoju sportu osób niepełnosprawnych. (www.paraolympic.org.pl)
  • sportowe zajęcia grupowe i indywidualne w Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon, Avalon Active.

To tylko kilka placówek profesjonalnie zajmujących się wdrażaniem sportu w życie Osób Niepełnosprawnych. Warto poza obowiązkami domowymi, pracą czy rehabilitacją pomyśleć o zapełnieniu swojego wolnego czasu w taki właśnie sposób. Oprócz nowej pasji można zyskać mnóstwo dobrego samopoczucia, lepszą sprawność fizyczną, nowe cele czy poznać wielu wspaniałych ludzi. A nie oszukujmy się, nic tak nie cieszy, jak bycie w czymś dobrym, lepszym i w końcu najlepszym. I tego z całego serca każdemu życzę!

Autorka: Magdalena Rafalska