Uśmiechnięta kobieta na wózku obok wstążki w barwach flagi Polski.

Decyduję za siebie, idę na wybory – akcja profrekwencyjna Fundacji Avalon

W niedzielę 15 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Udział w głosowaniu to podstawowe prawo każdego obywatela – w tym także osób z niepełnosprawnościami. Polskie państwo ma obowiązek umożliwić każdemu wyborcy oddanie głosu poprzez zapewnienie m.in. dostępności lokali dla osób z niepełnosprawnościami. Choć w tym zakresie mamy w Polsce bardzo dużo do zrobienia (patrz: Apel Rzecznika Praw Obywatelskich), to jednak istnieje szereg udogodnień, które są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami

W Fundacji Avalon mamy świadomość, że niepełnosprawność nie może wykluczać z podstawowego prawa każdego obywatela – prawa do demokratycznej decyzji o wyborze nowych władz. Wiemy, że polskie państwo nie zawsze zauważa osoby z niepełnosprawnościami, więc z dostępnością lokali wyborczych bywa różnie. Wiemy też jednak, że tylko aktywność wyborcza da szasnę OzN na bycie zauważonym przez polityków, którzy przez kolejne 4 lata będą trzymali w rękach stery rządów w naszym kraju. Dlatego zorganizowaliśmy akcję profrekwencyjną mającą na celu zachęcić wszystkich, w tym osoby z niepełnosprawnościami, do pójścia na wybory.

Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji

Akcja rozpoczęła się w dniu 12 września i potrwa do dnia wyborów – 15 października. W tym czasie za pośrednictwem mediów społecznościowych Fundacja będzie nakłaniać i inspirować OzN do udziału w wyborach. Do akcji włączyli się liczni influencerzy z niepełnosprawnościami, m.in. Wojciech Sawicki, Agata Roczniak czy też Prezes Fundacji Avalon – Sebastian Luty. Nagrali oni krótkie filmy, w których opowiadają o tym, dlaczego idą na wybory, jakiej zmiany oczekują oraz zachęcają do udziału w wyborach.

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborami – poradnik dla osób z niepełnosprawnościami

W ramach akcji Fundacja Avalon przygotowała także artykuł edukacyjny zawierający zbiór wszystkich praw, jakie przysługują osobom z niepełnosprawnościami. Jego autorką jest Agnieszka Harasim, specjalistka ds. niepełnosprawności w Kompleksowym Centrum Poradniczym Fundacji Avalon. W publikacji dokładnie opisuje wszystkie możliwości głosowania dla osób z niepełnosprawnościami:

• prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i transportu powrotnego w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski,
  • głosowanie korespondencyjne,
  • głosowanie w wybranym przez siebie lokalu obwodowej komisji wyborczej, w tym w lokalu dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
  • głosowanie przez pełnomocnika,
  • głosowanie z użyciem nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a,
  • korzystanie z pomocy innej osoby w trakcie głosowania w lokalu wyborczym.

Apelujemy do wszystkich, aby spełnili swój obywatelski obowiązek i 15 października udali się do najbliższych, dostępnych lokali wyborczych.