przekrój szkieletu miednicy

Terapia zaburzeń struktur dna miednicy

Do struktur dna miednicy można zaliczyć:

• mięśnie przepony miednicy: m. dźwigacz odbytu, m. guziczny, m. zwieracz odbytu zewnętrzny, m. zwieracz odbytu wewnętrzny
  • mięśnie przepony moczowo-płciowej: m. zwieracz cewki moczowej, m. zwieracz wewnętrzny cewki moczowej, m. poprzeczny krocza głęboki, m .poprzeczny krocza powierzchowny, m. opuszkowo-gąbczasty, m. kulszowo-jamisty
  • mięsień gruszkowaty
  • więzadła stawu krzyżowo-biodrowego, w tym najważniejsze w. krzyżowo-guzowe, w. krzyżowo-biodrowe, w. krzyżowo-kolcowe
  • struktury połączenia kości krzyżowej z kością guziczną.

Każda z wyżej wymienionych struktur, zarówno te należące bezpośrednio do struktur miednicy mniejszej, jak i te będące z nimi w bezpośrednim związku, może ulegać dysfunkcjom, która polega na czynnościowej zmianie stanu tkanek (CZST).

Do głównych zaburzeń czynności struktur dna miednicy należą:

• przyczyny psychogenne (oparte o odruch bezwarunkowy, warunkowy, postawy ciała niskiej samooceny, typy zawieszeń emocji w ciele, wzorce kulturowe, urazy psychiczne)
  • przyczyny antygrawitacyjne (przeciążenia statyczne)
  • nierównowaga statyczna miednicy
  • porody
  • brak świadomości znaczenia struktur miednicy mniejszej.

Dysfunkcje te mogą dawać różne, często mylące objawy. Do najczęstszych objawów wynikających z CZST należą m.in.:

• czynnościowe zmiany w. krzyżowo-guzowego (dolegliwości okolicy krocza i zewnętrznych narządów płciowych, zaburzenia seksualne, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle tylnej części kończyn, ból pięty i in.)
  • CZST mięśnia gruszkowatego (np. objawy przypominające rwę kulszową)
  • zaburzenia w okolicy kości ogonowej (np. kokcygodynia –samoistny ból kości guzicznej)
  • CZST miedniczej części kości krzyżowej (może prowokować szereg dolegliwości bólowych okolicy lędźwiowo krzyżowej)
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu
  • zaburzenia wypróżniania.

Terapia struktur dna miednicy polega na ich mobilizacji per rectum („przez odbytnicę”). Pierwszą wykonywaną czynnością jest badanie palcem zabiegowym struktur dna miednicy w poszukiwaniu zmian czynnościowych. Terapeuta poszukuje pól punktów spustowych i pól punktów maksymalnie bolesnych w celu odnalezienia dostępu do aferencji (czyli dostępu do miejsca, przez które można wpłynąć na dany objaw), a co się z tym wiąże, do wygaszenia objawów. Robi się to najczęściej poprzez mobilizacje uciskowe i prowokowanie, tak aby odnaleźć objawy znane pacjentowi i móc efektywnie z nimi pracować.

Kolejnym elementem terapii struktur dna miednicy jest poprawa sprawności mięśni przepony miednicy i przepony moczowo-płciowej, poprzez zbadanie możliwości rozluźnienia dowolnego skurczu, a także ich koordynacji.

Główne wskazania do zabiegu mobilizacji per rectum:

• ból kości ogonowej (kokcygodynia)
  • wrażliwość uciskowa koniuszka kości ogonowej
  • bóle lędźwiowe, lędźwiowo-krzyżowe, krzyżowe
  • rwa kulszowa gruszkowata
  • dolegliwości bólowe, których przyczyną jest CZST więzadeł
  • wzorce reagowania na stres
  • niesprawność struktur dna miednicy.

Główne przeciwskazania do terapii per rectum:

• czynne żylaki wewnętrzne i zewnętrzne
  • krwawienie z odbytu
  • choroby strukturalne i organiczne końca układu pokarmowego
  • świeże złamania w okolicy guzicznej
  • niewyrażenie zgody pacjenta.

Terapia per rectum ma wiele zalet, między innymi bezpośredni dostęp do struktur niedostępnych innym badaniom palpacyjnym (badanie dotykiem). Przez to, że powyższe struktury nie są dostępne z zewnątrz, niejednokrotnie są pomijane w terapii, a ich znaczenie w procesie zdrowienia jest bagatelizowane. Kolejną trudnością, która wpływa na omijanie tego obszaru jest czynnik kulturowy i trudność z jego przezwyciężeniem.

Źródło:

Andrzej Rakowski, Terapia Manualna Holistyczna, Tom I, Poznań 2011.

Autor: Paweł Ruszczuk

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.

Zapraszamy!