Przejdź do głównej zawartości
uśmiechnięty mężczyzna obsypuje się jesiennymi liśćmi
Czas czytania: 2 min

Klucz do szczęścia. Jak go odnaleźć?

Dorota Luty

Inspirujące badania tej materii prowadzone są przez m.in. zespół Roberta Emmonsa, profesora psychologii na University of California. Od ponad 10 lat naukowo podchodzi on do kwestii szczęścia w życiu i sposobów jego osiągania. Uważam, że jest to bardzo istotne, gdyż problem ten dotyka znacznej większości współczesnej populacji.

Aktualnie posiadając o wiele więcej dóbr materialnych niż nasi przodkowie i żyjąc w bezpieczniejszym niż oni środowisku, jesteśmy zauważalnie mniej szczęśliwi. Często nieustanie towarzyszy nam samotność, depresja, poczucie lęku i obawa o przyszłość. Wykazano, że na nasze szczęście wpływ w 50% mają czynniki biologiczne, czyli nasze geny, a tylko w 10% nasze szczęście zależy od przecenianych przez nas, szeroko rozumianych dóbr materialnych (pieniądze, praca, warunki życia, status społeczny etc). Czyli np. otrzymana duża premia w pracy czy nowy samochód da nam krótkotrwałe poczucie szczęścia. Oczywistym jest, że chcemy być szczęśliwi tylko nie zawsze wiemy, jak to osiągnąć. Z pomocą przychodzą nam właśnie badania Emmonsa oraz licznej grupy badaczy tzw. psychologii pozytywnej. Wykazują oni, że proste okazywanie wdzięczności jest skutecznym lekiem na ogólny problem braku zadowolenia z życia. Osoby okazujące wdzięczność mają szersze i bardziej dojrzałe spojrzenie na świat, są otwarci na nowe doznania, są witalni i optymistycznie nastawieni do życia.

Okazywana przez nas wdzięczność pomaga nie tylko nam, ale ma również pozytywny wpływ w wymiarze społecznym. Jednym ze sposobów, który pomoże nam okazywać wdzięczność jest regularne prowadzenie, tzw. „Dzienniczka wdzięczności”. W dzienniczku systematycznie zapisujemy pozytywne rzeczy czy sytuacje, które nam się przydarzyły. Pomaga nam to doceniać nawet najmniejsze plusy i powoduje, że nie skupiamy się na negatywach.

Dzienniczek prowadzę sama i naprawdę działa 🙂 – polecam szerszą lekturę w tym temacie. W końcu szczęście jest najważniejsze.

Źródła:

The New Science of Gratitude (McCullough, Tsang & Emmons, 2004).

http://gratitudepower.net/science.htm

Powiązane artykuły