Na grafice piktogram osoby na wózku obok urny do głosowania. Napis Wybory samorządowe. W lewym górnym rogu logo Fundacji Avalon

Fundacja Avalon kontynuuje działania na rzecz dostępnych wyborów

Przy okazji ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w październiku 2023 roku, Fundacja Avalon aktywnie działała na rzecz dostępnych wyborów oraz na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami zarówno pod kątem korzystania przez nie z prawa do kandydowania do Sejmu i Senatu jak i ich aktywności wyborczej przy urnach.

Akcja profrekwencyjna Fundacji Avalon “Decyduję za siebie, idę na wybory” spotkała się ze sporym zainteresowaniem w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Przełożyło się to też na ich udział w wyborach parlamentarnych.

W związku ze zbliżającymi się wyborami do władz samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia 2024 roku, Fundacja kontynuuje swoje działania na rzecz aktywizacji OZN w zakresie korzystania zarówno z biernego jak i czynnego prawa wyborczego, a także prowadzi działania świadomościowe w zakresie dostępności.

W Fundacji Avalon bardzo często podkreślamy, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być aktywne w każdej sferze życia i jak bardzo ważna jest konsekwentne działanie. Zależy nam również, aby ta działalność obejmowała również aktywność obywatelską. Biorąc udział w wyborach samorządowych, mamy realny wpływ na nasze najbliższe otoczenie i naszą codzienność. To od władz lokalnych zależą takie aspekty naszego życia, jak chociażby zagospodarowanie przestrzeni, kwestie związane z dostępnością, stan dróg czy chodników, gospodarka odpadami, przyjazne szkolnictwo oraz bogata, dostosowana oferta domów kultury czy bibliotek. To także od samorządów zależy ogromna część publicznych, szpitali i placówek medycznych. Warto pamiętać, że osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać podczas wyborów samorządowych z szeregu usprawnień. Warto je poznać, ażeby w jak najbardziej komfortowy sposób móc nie tylko spełnić swój obywatelski obowiązek, ale zwyczajnie, żeby zadbać przyszłość własną oraz swoich najbliższych.

Helena Szczuka, Kierowniczka Działu Komunikacji i Promocji

Wszystkie ważne informacje w zakresie dostępnych wyborów samorządowych można znaleźć w artykule Agnieszki Harasim, Specjalistki ds. niepełnosprawności Kompleksowego Centrum Poradniczego Fundacji Avalon: Wybory samorządowe 2024. Jak głosować będąc osobą z niepełnosprawnością?

Więcej na temat dostępnych wyborów samorządowych możesz uzyskać korzystając z darmowego wsparcia poradniczego: Agnieszka Harasim | Fundacja Avalon