kobieta stoi przy zraszaczu wody

Jak radzić sobie z letnimi upałami?

Aleksandra Ciompała

Fundacja Avalon

Kalendarzowe lato rozpoczęło się zaledwie kilka dni temu, a w Polsce już rozpoczęły się tropikalne temperatury. Ponadto Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega, że w tym roku czekają nas rekordowe upały – temperatura może przekraczać 35 stopni Celsjusza.

Jak radzić sobie z nadchodzącymi upałami, jak uchronić się przed odwodnieniem i udarem słonecznym? IMGW sporządziło specjalną broszurę, w której dokładnie opisane zostało na co powinniśmy uważa podczas upałów.

Na początek: dla kogo nadchodzące upały mogą się okazać najbardziej uciążliwe?

Zgodnie z informacjami zawartymi w broszurze niemowlęta, dzieci, osoby niesamodzielne, w wieku podeszłym, rekonwalescenci, a także przewlekle chorzy (głównie ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, nerwowego, chorzy na cukrzycę) są szczególnie narażeni na negatywne skutki wysokich temperatur. W przypadku tych osób najlepiej unikać przebywania na otwartym terenie. Wysokie temperatury i przebywanie w miejscach nastawionych na promienie słoneczne wpływa znacząco na obciążenie organizmu człowieka.

Zalecane działania w czasie upałów:

1. Chroń swój organizm przed odwodnieniem i przegrzaniem:

• Unikaj otwartych przestrzeni, gdzie nie ma możliwości ukrycia się przed słońcem – miej przy sobie nakrycie głowy, okulary, parasol.
  • Systematycznie uzupełniaj płyny – podczas upałów tracimy więcej wody z organizmu – postaraj się mieć przy sobie butelkę wody.
  • Ochładzaj się chłodnymi napojami, kąpielą, miej przy sobie mokra chusteczką. Pamiętaj – napoje i kąpiel nie mogą być zbyt zimne, aby nie doznać szoku termicznego.
  • W ramach możliwości przebywaj w wentylowanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, jednak uważaj, aby różnica temperatur nie była zbyt duża.
  • Unikaj wzmożonego wysiłku fizycznego – może on dodatkowo obciążyć Twój organizm.
  • Sprawdź, czy przyjmowane leki, suplementy diety, kosmetyki lub odżywki dodatkowo nie obciążają Twojego organizmu.
  • W przypadku przyjmowania kilku leków jednocześnie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w związku z ich stosowaniem.

2. Chroń swój organizm przed upałami

• Staraj się aby w pomieszczeniach, w których przebywasz, temperatura nie przekraczała 32 stopni w ciągu dnia i 24 stopni nocą.
  • Wietrz pomieszczenia, w których przebywasz – rób to wieczorem i nocą, kiedy temperatura powietrza jest niższa.
  • Staraj się nie nagrzewać pomieszczeń w ciągu dnia – zamykaj okna i zasłaniaj żaluzje lub zasłony, wyłącz zbędne urządzenia elektryczne.
  • Przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach zamykaj drzwi i okna, aby nie uciekał chłód i nie zwiększać zużycia energii elektrycznej.
  • Stosuj dodatkowe nawilżacze powietrza.
  • Staraj się przebywać w najchłodniejszych pomieszczeniach.
  • Gdy miejsce, w którym przebywasz, nastawione jest na stałe nagrzewanie i trudno jest utrzymać chłód, staraj się przemieszczać do klimatyzowanych miejsc – budynki publiczne, centra handlowe.
  • Jeśli nie możesz uniknąć wystawienia na nasłonecznione miejsca.
  • Unikaj nadmiernych aktywności w okolicach południa i godzin popołudniowych.
  • Unikaj dodatkowych i zbędnych aktywności, które dodatkowo obciążają Twój organizm.
  • Uzupełniaj płyny.
  • Staraj się odpoczywać w miejscach zaciemnionych i przewiewnych.
  • Staraj się ukrywać przed bezpośrednią ekspozycją na słońce – noś czapki, chustki, okulary przeciwsłoneczne, stosuj kremy z filtrem.

3. Uważaj na innych:

Nie pozostawiaj dzieci i zwierząt zamkniętych w samochodzie. Ze względu na szybkie ogrzewanie jest ryzyko narażenia na udar słoneczny, a nawet śmierć.

Chroń zwierzęta przed słońcem, zapewniaj im stały dostęp do wody.

Uświadamiaj najbliższych o niebezpieczeństwach związanych z nadmierną ekspozycją na słońce i informuj o zalecanych działaniach.

Sprawdź, czy w Twoim otoczeniu nie ma osób, które wymagają wsparcia – osoby starsze, niesamodzielne, samotne.

Zapoznaj się z zasadami pierwszej pomocy w przypadku wyczerpania i udaru.

Lato to czas wakacji, urlopów – okres wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu. Dużo czasu spędzamy na dworze, często w miejscach wystawionych na promienie słoneczne jak np. plaże. Szczególnie w takim czasie musimy być uważni – dbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo nasze i innych, stosując się do powyższych zaleceń.

Źródła: