Seksualność i rodzicielstwo

Inicjatywa Fundacji Avalon, której celem jest
obalanie stereotypów i mitów związanych
z seksualnością i rodzicielstwem osób
z niepełnosprawnością ruchową.

Projekt Sekson działa od 2019 roku i skupia się na tematach związanych z seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach naszych działań: edukujemy, przeciwdziałamy dyskryminacji, wykluczeniu i stereotypom w obszarze seksualności i rodzicielstwa, działamy na rzecz zmiany społecznej i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami.

Co roku organizujemy Konferencję Sekson, poświęconą tematom związanym z seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnościami. Dążymy do tego, aby postulat „seksualność jest częścią nas wszystkich – niezależnie od płci i stopnia sprawności” stał się rzeczywistością.

Zdjęcie z Konferencji Sekson. Grupa lidzi na scenie.

Cel i misja

Celem projektu jest obalanie stereotypów i zmiana postrzegania osób z niepełnosprawnością ruchową w kontekście życia intymnego, a także zwiększanie świadomości społecznej w zakresie potrzeb i barier, z jakimi osoby z niepełnosprawnościami spotykają się na co dzień.

Działamy na rzecz zwiększenia dostępności w zakresie usług medycznych na zasadzie równych szans i możliwości.
Dążymy do tego, by osoby z niepełnosprawnością ruchową były postrzegane i czuły się jako osoby autonomiczne, niezależne, traktowane równościowo.

Zależy nam, aby temat seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami jednoczył środowiska: medyczne, naukowe, organizacji pozarządowych, społeczne, aktywistów i aktywistek.

#wyłączamytabu i #włączamywiedzę

Tematy, o których rozmawiamy

• Seksualność

Seksualność dotyczy każdej osoby bez względu na stopień sprawności czy chorobę. Projekt Sekson w swoich działaniach skupia się na potrzebie rozwoju i rozmowy o seksualności, związkach i relacjach osób z niepełnosprawnościami.

• Rodzicielstwo

Osoby z niepełnosprawnościami jak każdy inny człowiek mogą być rodzicami. Projekt Sekson między innymi poprzez cykl wywiadów “O rodzicielstwie i niepełnosprawności – krótko i na temat” przedstawia radości płynące z rodzicielstwa.

• Stereotypy

Zmieniamy krzywdzące stereotypy na temat osób z niepełnosprawnościami. Oddajemy im głos i walczymy o szeroką reprezentację samorzeczniczą w przestrzeni publicznej.

• Wykluczenie

Głośno mówimy o braku dostępności gabinetów i placówek medycznych. Działamy na rzecz zwiększenia wiedzy wśród personelu medycznego o potrzebach osób z niepełnosprawnościami.

• Równościowa edukacja seksualna

Tworzymy bazę wiedzy skierowaną bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami. Poruszamy tematy związane z inkluzywnością i oddajemy głos osobom samorzeczniczym oraz specjalistycznym.

Mapa dostępności

Ogólnopolska wyszukiwarka placówek medycznych i gabinetów specjalistycznych, zaprojektowana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Znajdziesz na niej: dostosowane placówki i gabinety medyczne, specjalistów i specjalistki z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.