Logotyp Fundacji Avalon i Króla Dopalaczy

Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu Król dopalaczy

„Król Dopalaczy” to kryminalny thriller psychologiczny, przedstawiający jaskrawy i niebezpieczny świat dopalaczy. Reżyserem filmu i współautorem scenariusza jest Pat Howl (reżyser „Tamtej nocy”; reżyser II unitu „W głębi lasu” czy „BroadPeak”). Muzykę skomponuje utalentowana i obsypana nagrodami kompozytorka, pianistka i wokalistka, Hania Rani.

Film jest pionierską produkcją realizowaną w duchu odpowiedzialności społecznej. Osoby z niepełnosprawnością będą częścią pokazanej tam społeczności, oddając realny stan polskiego społeczeństwa, w którym co dziesiąta osoba jest osobą z niepełnosprawnością. Ponadto w przeciwieństwie do stereotypowego przedstawiania niepełnosprawnych jako ofiar lub jako super-bohaterów, w „Królu Dopalaczy” niepełnosprawność będzie przedstawiona jak każda inna cecha – np. płeć, wygląd czy kolor włosów. To ważny krok w kierunku zmiany postrzegania niepełnosprawności.

W moim przekonaniu jest to inicjatywa pionierska. To pierwszy krok w stronę tego, aby w sztukach filmowych i wizualnych coraz częściej pojawiały się również osoby z niepełnosprawnością, które stanowić będą część świata w nich przestawianego – tak jak ma to miejsce w rzeczywistości. Mam nadzieję, że „Król Dopalaczy” w sposób znaczny przyczyni się do stworzenia w przekazie medialnym i sztuce przestrzeni dla odzwierciedlenia społecznej różnorodności, także pod kątem „multisprawności”. To będzie w pełni realizowało jedno z najważniejszych zadań naszej Fundacji – mówi Sebastian Luty, Prezes Fundacji Avalon, który także pojawi się w obsadzie Króla Dopalaczy, wcielając się w jedną z ważnych postaci przedstawionych w filmie.

Misja naszej Fundacji opiera się na przeświadczeniu, że osoba z niepełnosprawnością może być samodzielna i aktywna w każdej sferze życia. Organizacja podejmuje liczne działania, mające na celu zmianę postrzegania niepełnosprawnościami przez społeczeństwo i same osoby z niepełnosprawnością.