Na grafice rysunek dwóch dłoni stykających się palcami.

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych został zapoczątkowany we Francji na początku lat 90. ubiegłego wieku. Od 30 lat jest obchodzone właśnie 5 maja. Święto stało się okazją do refleksji nad sytuacją OzN. Miało również uświadomić społeczeństwu potrzeby tych osób oraz problemy z jakimi przychodzi im się mierzyć.

Czy problem dyskryminacji wciąż istnieje?

Mimo toczonej od trzech dekad dyskusji, wciąż jest w sferze walki z wykluczeniem dużo do zrobienia. Osoby z niepełnosprawnościami doświadczają dyskryminacji w bardzo wielu obszarach, w tym również w aspekcie życia intymnego. Problem dotyka ponad 3 milionów obywateli w Polsce. Jego skalę pokazują m.in. przeprowadzone przez Fundację Avalon w ramach projektu Sekson badania (zobacz raport). Co trzeci respondent z niepełnosprawnością (36% badanych) doświadczył negatywnych komentarzy odnoszących się do swojej seksualności ze względu na niepełnosprawność. Mimo, że znaczna część respondentów z niepełnosprawnością chciałaby mieć dzieci (68% badanych), to jedna trzecia z nich doświadczyła sytuacji, w której powiedziano, że temat rodzicielstwa ich nie dotyczy. Kobiety z niepełnosprawnościami doświadczały dyskryminacji ze strony personelu medycznego. Sugerowano im niezdolność do posiadania dzieci.

“Pełno(s)prawnie seksualni”

Dzień Dyskryminacji Osób z Niepełnosprawnością jest obchodzony w całej Europie na różne sposoby. Fundacja Avalon w raz z marką Your KAYA zorganizowała akcję edukacyjną Pełno(s)prawnie seksualni, która odbędzie się w dniach 5-10 maja. Specjalistki projektu Sekson przygotują artykuły dotyczące dostępności i dostosowania gabinetów specjalistycznych do potrzeb OzN, mitów i stereotypów, które narosły wokół niepełnosprawności. Teksty zostaną opublikowane na blogu Your KAYA. Natomiast na Instagramie marki zagoszczą osoby z niepełnosprawnościami, które aktywnie wspierają projekt Sekson. Dodatkowo marka Your KAYA przekaże 10% przychodu ze sprzedaży swoich produktów na rozwój projektu Sekson. Każdy kto nabędzie w dniach 8-10 maja produkty marki, weprze Fundację w walce z dyskryminacją.

Zapraszamy do obserwowania profili na Instagramie projektu Sekson oraz marki Your KAYA gdzie będziemy na bieżąco informować o podejmowanych działaniach.