fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

XVII Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu za nami!

XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu, które odbyły się w dniach 28 sierpnia – 8 września 2024 roku, przyniosły Polakom wiele emocji, wzruszeń i sportowych triumfów. Reprezentacja Polski, składająca się z 84 utalentowanych sportowców, wspaniale zaprezentowała się na arenie międzynarodowej, zdobywając łącznie 23 medale, co pozwoliło im zająć 16. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Medale, które rozświetliły Paryż

Polscy paralimpijczycy wrócili do kraju z imponującym dorobkiem medalowym:

• 8 złotych,
  • 6 srebrnych,
  • 9 brązowych.

To osiągnięcie jest nie tylko powodem do dumy, ale także dowodem na ciężką pracę i determinację naszych sportowców. Warto podkreślić, że w porównaniu do Igrzysk w Tokio, gdzie Polacy zdobyli 21 medali, tegoroczny wynik pokazuje znaczący postęp i rosnącą siłę polskiego sportu paralimpijskiego.

Gwiazdy polskiego sportu paralimpijskiego

Wśród medalistów wyróżniały się postacie, które na stałe wpisały się w historię polskiego sportu. W lekkoatletyce błyszczała Barbara Bieganowska-Zając, która zdobyła złoty medal w biegu na 100 metrów, a także Michał Derus, który triumfował w biegu na 400 metrów. Ich osiągnięcia były świadectwem nie tylko talentu, ale także niezłomnej woli walki.

Nie można zapomnieć o Róży Kozakowskiej, która zdobyła srebrny medal w rzucie maczugą, mimo kontrowersyjnej dyskwalifikacji w Tokio. Jej determinacja i siła ducha są inspiracją dla wielu.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski

Drużynowe sukcesy

Polska reprezentacja w szermierce na wózkach również przyniosła kibicom wiele radości. Kinga Dróżdż i Michał Dąbrowski zdobyli srebrne medale, pokazując, że polska szermierka ma się dobrze i może konkurować z najlepszymi na świecie. Ich zacięte pojedynki dostarczyły widzom wielu niezapomnianych chwil.

Ceremonia zamknięcia – święto sportu i radości

Po intensywnych dniach rywalizacji nadszedł czas na uroczystość zamknięcia igrzysk. Polscy sportowcy, pełni radości i dumy, wzięli udział w emocjonującej ceremonii, która była zwieńczeniem ich wysiłków. Pomimo deszczu, atmosfera była pełna entuzjazmu, a uśmiechy na twarzach zawodników świadczyły o ich zadowoleniu z osiągniętych wyników.

W dniu 9 września sportowcy wrócili do Polski, a reprezentacja Fundacji Avalon miała przyjemność powitać ich na warszawskim Lotnisku Okęcie, aby okazać naszą dumę i wdzięczność za to, że nasza reprezentacja udowodniła, że jest w czołówce sportu paralimpijskiego, a ich sukcesy będą inspirować kolejne pokolenia. Z niecierpliwością czekamy na przyszłe wyzwania i kolejne medale!