Na zdjęciu fizjoterapeutka z pacjentem w basenie

Terapia w wodzie wg. Koncepcji Halliwick

Terapia w wodzie wg. Koncepcji Halliwick to 10-punktowy program terapeutyczny, w którym przechodzi się od aktywności ułatwiających przystosowanie się do środowiska wodnego, poprzez naukę zmian pozycji w wodzie i przemieszczania, aż do całkowitej niezależności w środowisku wodnym.

Opisywana forma terapii jest również uzupełnieniem zajęć na sali rehabilitacyjnej, a także atrakcyjną formą zajęć ruchowych. Może mieć formę indywidualną oraz grupową. Zawsze jednak pacjenta asekuruje i przeprowadza przez program odpowiednio przeszkolona osoba, aż do uzyskania przez niego pełnej niezależności w wodzie.

Kto może korzystać z terapii w wodzie wg. Koncepcji Halliwick?

Z terapii w wodzie wg. Koncepcji Halliwick może korzystać praktycznie każdy, bez ograniczeń wiekowych. U osób dorosłych ze schorzeniami ortopedycznymi i neurologicznymi można wykorzystywać elementy metody do realizacji celów pacjenta np. stymulacji chodu, zwiększenia świadomości swojego ciała, utrzymywania równowagi, wzmocnienia partii mięśniowych.

Wskazaniami leczniczymi są:

• zmniejszona siła mięśniowa oraz zaniki mięśniowe powstające w różnych jednostkach chorobowych (udar mózgu, uszkodzenia rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce, dystrofie itp.),
  • ograniczenie ruchomości stawów (przykurcze mięśniowo-stawowe),
  • dolegliwości bólowe powstałe w wyniku np. zmian zwyrodnieniowych,
  • blizny tkankowe,
  • zaburzenia czucia powierzchownego oraz głębokiego,
  • zaburzenia funkcji oddechowych,
  • utrata umiejętności z zakresu funkcji dnia codziennego.

Przeciwwskazaniami do terapii w wodzie są:

• otwarte rany, odleżyny,
  • niekontrolowana padaczka,
  • nieleczone choroby psychiczne,
  • osoby po tracheotomii,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze.

10-punktowy program koncepcji Halliwick składa się z następujących kroków:

1. Przystosowanie psychiczne (budowanie komfortu psychicznego w zupełnie nowym środowisku).
  2. Niezależność od osób trzecich.
  3. Kontrola rotacji poprzecznej (np. nauka przejścia z leżenia na plecach do stania).
  4. Kontrola rotacji strzałkowej (np. nauka chodzenia bokiem).
  5. Kontrola rotacji wzdłużnej (np. nauka przejścia z leżenia na plecach do leżenia na brzuchu).
  6. Kontrola rotacji łączonej (np. nauka przechodzenia z leżenia na plecach do leżenia na brzuchu, obrót i wstanie).
  7. Wypór.
  8. Równowaga w bezruchu (np. powtarzanie sekwencji ruchów w połączeniu z umiejętnością unoszenia się na wodzie oraz kontrolą oddechu i ruchów poszczególnych części ciała).
  9. Ślizg w turbulencjach (ćwiczenia umiejętności reagowania na nagłe ruchy rotacyjne).
  10. Prosty napęd i podstawowe ruchy pływackie.

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.

Zapraszamy!