Przejdź do głównej zawartości
Mężczyzna siedzi przed biurkiem z laptopem i patrzy na zegarek na nadgarstku ze zmartwioną miną.
Czas czytania: 2 min

Co się stanie z 1,5% podatku, gdy spóźnię się ze złożeniem deklaracji?

Pytanie o to, co się stanie z 1,5% podatku, gdy spóźnimy się ze złożeniem deklaracji nurtuje wielu podatników – zwłaszcza tych, którym zależy na skorzystaniu z możliwości wsparcia wybranej organizacji pożytku publicznego. Czy spóźnienie się z zeznaniem oznacza automatycznie utratę tej szansy? Wielu z nas doświadczyło tego uczucia, pędząc w ostatniej chwili, żeby złożyć deklarację. Poniżej znajdziesz odpowiedź na wątpliwości związane z tym tematem. 

Spóźniony PIT – co zrobić, jeśli spóźniłem się ze złożeniem zeznania? 

Spóźniony PIT to nie koniec świata – wystarczy podjęcie odpowiednich kroków, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Warto jednak dopilnować ostatecznego terminu, ponieważ jeżeli podatnik spóźni się ze złożeniem deklaracji podatkowej, to utraci prawo do przekazania 1,5% podatku. Tej szansy nie uda się odzyskać w danym roku, ale należy jak najszybciej zadziałać w celu uregulowania sytuacji poprzez: 

  1. Złożenie zaległego PIT-u – z ewentualnym podatkiem do uregulowania (wraz z odsetkami). 
  1. Przesłanie do urzędu skarbowego, do którego wysyłasz swój roczny PIT, pisma o braku złożenia deklaracji podatkowej w obowiązującym terminie i wskazanie okoliczności Twojej sytuacji – np. powołanie się na istotne przypadki losowe czy sytuację osobistą. 

Drugi punkt to tzw. „czynny żal”, który pozwala na uniknięcie kary. Trzeba bowiem pamiętać, że niezłożenie zeznania w terminie jest karane grzywną pieniężną, nakładaną w następstwie postępowania sądowego. Złożenie czynnego żalu sprawia, że podatnik nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Wyrażenie czynnego żalu jest skuteczne tylko wtedy, gdy pismo zostanie złożone w odpowiednim czasie, tzn. zanim organ ścigania posiądzie wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego przez podatnika oraz przed rozpoczęciem przez organ ścigania czynności służbowej. 

Co z 1,5% podatku w przypadku korekty PIT? 

Korektę (bądź korekty) PIT można złożyć w ciągu miesiąca po upływie ostatecznego terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany rok – nawet jeżeli deklarację roczną złoży się przed tą datą. W dokumencie możesz dokonać zmian w zakresie dyspozycji dotyczącej przekazania 1,5% podatki. Jeśli już złożyłeś zeznanie, nie wskazując żadnej organizacji lub wskażesz OPP, ale zmienisz zdanie, możesz skorygować zeznanie podatkowe i przekazać 1,5% podatku na inny cel niż pierwotnie założyłeś

Należy pamiętać, że korekta złożona po terminie bez deklaracji PIT złożonej wcześniej nie będzie skuteczna (tzn. podatnik nie będzie miał czego korygować). W przypadku, gdy wiesz, że spóźnisz się ze złożeniem deklaracji, a nie chcesz utracić prawa do przekazania 1,5% podatku, warto złożyć zeznanie puste, a potem w ramach korekty przekazać kwotę na rzecz organizacji.  

Powiązane artykuły