Na zdjęciu jedna ręka trzyma drugą na tle szpitalnego łóżka. Obok na grafice znajduje się tytuł tekstu, pod nim jest nazwisko autora, a na samym dole mieszczą się cztery logotypy: Fundacji Avalon, Kompleksowego Centrum Poradniczego, Projektu Avalon Active oraz PFRON.

Jak poradzić sobie z trudną diagnozą? Porady psychologa

Jakub Rafalski

Psycholog

Moment, gdy lekarz stawia trudną diagnozę, dotyczącą naszych bliskich lub nas samych, może być ogromnym ciosem, dotykającym każdej płaszczyzny naszego życia. Wiele osób, będąc w takiej sytuacji, przeżywa szok. Nie są one w stanie przyjąć otrzymanej informacji, często ją negując czy odrzucając. Nie tylko hierarchia potrzeb oraz wartości kompletnie się zmienia, ale też często cały dotychczasowy tryb życia musi ulec zmianie. Jest jednak wiele możliwości, aby móc sobie poradzić z zaakceptowaniem diagnozy.

W wyniku doświadczanych emocji, związanych z brakiem umiejętności radzenia sobie z ciężką diagnozą, towarzyszy nam wiele mechanizmów obronnych. Są to różne metody chwilowego uspokojenia frustracji, lęku, czy poczucia winy. Mechanizmami obronnymi m.in. jest wyparcie („lekarze się mylą, to na pewno nie dotyczy mnie”), zaprzeczanie (np. ignorowanie problemu), tłumienie w sobie emocji (ignorowanie i nieokazywanie ich), izolacja (odłączenie się od problemu i towarzyszących uczuć), humor (żarty, ironie). Niektóre mogą na chwilę pomóc, inne natomiast mogą okazać się szkodliwe.

Przez całe życie zdobywamy różne umiejętności, które pomagają nam później w radzeniu sobie z ciężkimi sytuacjami. Nasza psychika stara się do tego przygotować. Niektórzy rozpaczają, inni stosują wspomniane wyżej wyparcie lub znacznie zmniejszają skalę danego problemu. Są też osoby, które bezpośrednio stawiają czoła problemom. Podczas usłyszenia trudnej diagnozy następuje weryfikacja nabytych wcześniej umiejętności.

Dobre metody radzenia sobie z trudną diagnozą:

1. Nabądź odpowiednią i rzetelną wiedzę na temat schorzenia. Wysłuchaj rad i wskazówek lekarza i pamiętaj, że w internecie nie zawsze znajdziesz prawdziwe informacje.
  2. Zaakceptuj to, co aktualnie czujesz. Jest to w pełni normalne i zrozumiałe. Pozwól sobie na płacz i przeżywanie trudnych emocji.
  3. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Ma prawo być ona dla Ciebie trudna.
  4. Pozwól bliskim sobie pomóc. Rozmawiaj z nimi, mów otwarcie o swoich emocjach, wewnętrznych przeżyciach, czy obawach.
  5. W razie potrzeby, nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa lub innego specjalisty.

Nie na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, mamy wpływ. Czasami zdarzają się sytuacje, które mogą nas bardzo negatywnie zaskoczyć. Jednak żadna diagnoza, nawet najtrudniejsza, nie jest wyrokiem.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skorzystaj z darmowej porady w ramach Kompleksowego Centrum Poradniczego Fundacji Avalon

Udzielamy wsparcia poradniczo-informacyjnego, prawniczego, psychologicznego oraz seksuologicznego. Na stronie Centrum znajdziesz szczegóły odnośnie dyżurów poszczególnych specjalistów.

Zapraszamy!