Przejdź do głównej zawartości
Na grafice zdjęcie lekarki z pacjentem, napis: Jakie są zalety zmiany terapeuty? Karolina Ciwantuch, fizjoterapeutka Avalon Active, Logotyp Avalon Active i Fundacji Avalon.
Czas czytania: 2 min

Jakie są zalety zmiany terapeuty?

Karolina Ciwantuch

Fizjoterapeutka Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active

Często pacjenci zastanawiają się, dlaczego i po co mieliby zmieniać terapeutów. Co chwila słyszymy: „już się przyzwyczailiśmy”, „podobają nam się metody, które stosują terapeuci”, „czujemy się dobrze po zajęciach”. Komentarze są bardzo pozytywne, budują poczucie wartości wśród terapeutów czy też wzmacniają relacje pacjent – terapeuta. Jeśli pojawiają się korzyści i przychylne opinie, to nasuwa się pytanie – po co to robić?

Po co zmieniać terapeutę, dlaczego warto i jakie płyną z tego korzyści?

Trzeba zadać sobie kilka pytań. Czy moje efekty terapeutyczne są nadal zadowalające? Czy przychodzę na zajęcia, bo muszę? Czy nie pojawiły się rutyna i monotonność zajęć?

Wielu beneficjentów korzysta z pomocy terapeutycznej przez lata. Jest im ona potrzebna do poprawy i utrzymania swojego stanu zdrowia na tym samym poziomie, zmniejszenia dolegliwości bólowych, zwiększenia wydolności czy też lepszego funkcjonowania w życiu codziennym. Właśnie takie argumenty jako cele terapeutyczne podają pacjenci, którzy przychodzą na rehabilitację.

Zadaniem terapeutów jest wykorzystanie zdobytej przez nich wiedzy do osiągnięcia celów terapeutycznych, które zostały przedstawione przez pacjenta. Czasami jednak wachlarz możliwości, różnych technik czy pomysłów kończy się na terapeucie. Wówczas okazuje się, że efekty terapii nie są tak spektakularne jak na początku. Pojawia się rutyna oraz brak motywacji z dwóch stron. Przecież najważniejszym celem dla terapeuty jest pomóc pacjentowi, a dla pacjenta dążenie do osiągnięcia zamierzonego przez siebie rezultatu.

Warto wówczas zastanowić się wspólnie, czy zmiana terapeuty nie przyniesie obustronnych korzyści. Zalety płynące z tej decyzji są oczywiste. Po pierwsze nowe spojrzenie i podejście do problemu pacjenta. Po drugie wykorzystanie metod, które wcześniej nie były wdrażane do terapii, jak również urozmaicenie terapii o nowe pozycje, sprzęty itp.

Może okazać się, że dzięki tej decyzji postępy terapeutyczne będą szybsze i bardziej zadowalające. Co najważniejsze, zmienią podejście pacjenta do terapii, zwiększą jego motywację i świadomość oraz przyniosą zadowalające efekty.

Zmiana terapeuty jest powszechnie stosowaną metodą w różnych placówkach po to, aby efektywnie polepszyć jakość życia pacjenta w dość szybkim czasie. To ta idea powinna przyświecać pacjentowi przy uczęszczaniu na rehabilitację. Dlatego nie należy bać się zmian terapeutów czy zwlekać z nimi.

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.

Zapraszamy!

Powiązane artykuły