Przejdź do głównej zawartości
Na zdjęciu fizjoterapeuta nastawia łokieć pacjentce w trakcie terapii Facial Distoration Model.
Czas czytania: 2 min

Metoda Facial Distortion Model – FDM

Praca fizjoterapeutyczna metodą Facial Distortion Model (FDM) opiera się w dużym stopniu o diagnostykę wizualną. Oznacza to, że pacjent prezentuje fizjoterapeucie za pomocą gestów miejsce dolegliwości bólowych. Dodaje do tego werbalny opis np. „ciągnący ból”, „uczucie ściskania”, „zamrożenie”, „kłujący ból” itp. Dodatkowe znaczenie ma również mechanizm urazu. Wszystkie wyżej wymienione aspekty stanowią kluczowy element diagnostyczny oraz – według założeń terapii FDM – świadczą o deformacji powięzi, która pojawiła się w wyniku urazu.

Na czym polega terapia metodą Facial Distortion Model?

Istnieje sześć sklasyfikowanych przez Facial Distortion Model możliwych deformacji lub odkształceń powięzi. Terapia tą metodą polega na manualnej korekcji powięzi oraz przywróceniu jej pierwotnej struktury. Charakterystyczną cechą terapii jest dosyć mocna praca na tkankach pacjenta, ponieważ zgodnie z założeniami powięź jest bardzo wytrzymałą strukturą i trzeba użyć dużo siły, by móc przywrócić pierwotną trofikę płynów w ciele pacjenta. Pacjent w czasie terapii odczuwa dosyć mocne doznania bólowe, które najczęściej są opisywane jako „dobry ból”. Po właściwej diagnostyce oraz terapii dolegliwości mijają praktycznie bezpośrednio po sesji terapeutycznej.

Na zdjęciu zbliżenie na ramię pacjentki uciskane przez fizjoterapeutę w trakcie terapii metodą Facial Distortion Model.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie dolegliwości odczuwane przez pacjenta są zawsze powiązane z odkształceniem powięzi. Dlatego fizjoterapeuta przed rozpoczęciem terapii w nurcie FDM powinien wykluczyć inne możliwe przyczyny bólu. Może okazać się, że niezbędne jest wykonanie badań obrazowych takich jak RTG, Rezonans Magnetyczny lub USG.

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.

Zapraszamy!

Powiązane artykuły