Na zdjęciu okuwanie skóry karku gwoźdźmi do pinoterapii.

Pinoterapia

Pinoterapia to kompleksowa metoda leczenia, która stanowi hybrydę technik manualnych i narzędziowych. Jedną z głównych technik jest pinowanie – okłuwanie skóry specjalnymi gwoździami (bez przerywania ciągłości tkanki łącznej). Jednak w pinoterapii wykorzystuje się też szereg innych technik wykonywanych przy użyciu tępych narzędzi (np. katów), techniki mięśniowo-powięziowe, czy mobilizacje stawów. Dzięki umiejętnie zadanemu bodźcowi w konkretnej lokalizacji terapeuta stara się znieść patologię, która występuje w obrębie jednego lub kilku układów regulacyjnych. Najbardziej intensywnym bodźcom najczęściej poddaje się mocno unerwione mięśnie bądź przedziały mięśniowe, w których występuje zaburzenie gospodarki płynów, co może objawiać się tzw. zagęszczeniem tkanki. Procesy patologiczne toczące się w układach regulacyjnych powodują ból, spadek siły mięśniowej oraz ograniczenie ruchomości. Dzięki odczynowemu i odruchowemu działaniu pinoterapii w organizmie tworzą się warunki do regulacji i odwrócenia powyższych patologicznych procesów. Następuje to poprzez pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych, co prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.

Wskazania i przeciwwskazania do pinoterapii

Techniki pinoterapii są znakomitym uzupełnieniem terapii w schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych, m.in. w:

• bólach mięśniowo-powięziowych,
  • bólach głowy,
  • bólach kręgosłupa,
  • bólach o podłożu neurologicznym,
  • ograniczeniach ruchu w stawach,
  • stanach pourazowych i pooperacyjnych,
  • polineuropatiach,
  • stwardnieniu rozsianym,
  • udarach niedokrwiennych,
  • parkinsonizmie.

Przeciwwskazaniami do pinoterapii są aktywne problemy skórne uniemożliwiające miejscową pracę pinami, mechaniczne uszkodzenia skóry, nowotwory (o dopuszczeniu do terapii decyduje lekarz) oraz zakażenie tkanek narządu ruchu w stanie ostrym.

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.

Zapraszamy!