Przejdź do głównej zawartości
Na zdjęciu fizjoterapeuta trzymający pacjenta za brzuch.
Czas czytania: 2 min

Trening oddechu

Dlaczego warto sprawdzić, czym jest trening oddechu? W życiu człowieka niewiele jest zjawisk tak ważnych, a jednocześnie niedocenianych i pomijanych, jak oddychanie. Na co dzień wykonujemy ok. 20 000 oddechów, większość automatycznie. Ze szkolnych lekcji biologii każdy wie, że ten proces ma na celu dostarczenie do organizmu tlenu oraz usunięcie dwutlenku węgla. Jednak jego znaczenie dla organizmu jest znacznie większe.

Dzięki pracy przepony wspomagana jest cyrkulacja krwi oraz limfy, a także praca narządów wewnętrznych. Oddech ma również bezpośredni wpływ na emocje – i w drugą stronę. Gdy się śmiejesz, oddychasz głęboko, gdy się boisz – płycej, a w skrajnych przypadkach występuje bezdech.

Kiedy trening oddechowy jest skuteczny?

Oddech, jak każdy inny ruch, można trenować, aby lepiej spełniał swoją funkcję. Ogromnym wsparciem w treningu oddechowym jest fizjoterapeuta, który poprzez odpowiednie ćwiczenia pomoże Ci zwiększyć siłę mięśni oddechowych. Dodatkowo za pomocą terapii manualnej jest w stanie poprawić ruchomość stawów klatki piersiowej, co przekłada się na zwiększenie objętości i efektywności oddechu. Wśród oddziaływań terapeutycznych związanych z treningiem oddechu trzeba wspomnieć także o budowaniu świadomości ciała poprzez ćwiczenie oddechu torem piersiowym i torem brzusznym oraz uważności na prawidłową postawę ciała. Głównym mięśniem oddechowym jest przepona, która może wykazywać nadmierne napięcie – w tym przypadku z pomocą przyjdzie fizjoterapeuta z terapią tkanek miękkich.

Istnieje wiele rodzajów oddechów i mają one różnoraki wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Mogą być pobudzające i energetyzujące – jak u sztangisty przed rwaniem, lub wyciszające i skupiające – jak u gimnastyka tuż przed próbą, oraz rozluźniające zaraz po niej. Poniżej prosty sposób na rozluźnienie, którego nam wszystkim tak bardzo potrzeba.

Kiedy czujesz, że się napinasz: weź wdech, unosząc ramiona i wypuść powietrze swobodnie, opuszczając/’’zrzucając’’ ramiona.

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.

Zapraszamy!

Powiązane artykuły