kobieta leży na skale w górach

Złap oddech

Zastanawialiście się kiedyś nad tak prozaiczna czynnością jak oddech? Jestem przekonany, że większość z was po prostu oddycha i nigdy nie zastanawiało się nad tym, jak to robi, czy robi to dobrze czy źle albo nawet nigdy nie myślało o tym, że można to robić źle… Jeżeli w danej chwili nie jesteśmy pod wodą i jesteśmy w stanie złapać oddech, to wszystko jest w porządku.

Niestety w rzeczywistości jest trochę inaczej.

Znaczna część z was pewnie wie, że istnieje coś takiego jak przepona, trochę mniejsza część wie, gdzie się znajduje, a jeszcze mniejsza część wie, jak jej świadomie używać. Zatem dla tych mniej świadomych, przepona to najsilniejszy mięsień oddechowy, oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Kiedy bierzesz wdech przepona kurczy się, tworząc podciśnienie w klatce piersiowej, a dzięki temu powietrze jest w stanie dostać się do płuc. Proste, ale tylko w teorii.

Problem polega na tym, że ponad połowa z was prawdopodobnie tego nie robi. Zatem w tym momencie połóż rękę na swoim brzuchu i weź głęboki wdech, jeżeli twoja klatka uniosła się, a brzuch delikatnie wypchnął twoją rękę, a przy wydechu analogicznie twoja klatka opada, a brzuch się wciąga, oznacza to prawidłową pracę przepony. Brawo! Tak jak wspomniałem wcześniej u sporej części z was wyglądało to odwrotnie.

Wraz z wdechem unosi się klatka w wyniku pracy mięśni międzyżebrowych, a brzuch wciągany jest do środka przez mięsień poprzeczny brzucha, a nasza przepona jest leniwa i nie pracuje wcale. Efekt takiego wzorca oddechu może być przyczyną wielu problemów w twoim organizmie, począwszy od szybkiego meczenia się, bólów głowy, a kończąc na problemach z kręgosłupem lędźwiowym.

Może ci się to wydawać nieprawdopodobne, ale sposób, w jaki oddychasz, ma znaczny wpływ na ustawienie oraz stabilność twojego kręgosłupa. Spowodowane jest to faktem, że wiele mięśni, które odpowiadają za utrzymanie poprawnej sylwetki, również wykorzystywane są do prawidłowego oddychania. Zatem przywrócenie poprawnego wzorca oddychania przyczyni się do obniżenia napięcia mięśni w obrębie szyi, co za tym idzie zmniejszenie się występowania bólów głowy, zwiększony zakres ruchów głowy i klatki piersiowej oraz lepszą stabilizację odcinka lędźwiowego, która zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji oraz poprawi naszą sylwetkę.

Podsumowując, poprawa wzorca oddechu przyniesie ci wiele dobrego bez różnicy, czy jesteś sportowcem, czy z jakiegoś powodu uczęszczasz na rehabilitację. Pierwszą rzeczą przed rozpoczęciem ćwiczeń powinna być nauka prawidłowego oddechu ze względu na możliwość zbudowania mocnej stabilności tułowia oraz zwiększenie pojemności płuc, a co za tym idzie polepszenie swojej wydolności.

Autor: Wojciech Kubiś

Już dzisiaj zapisz się na rehabilitację w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!

Zapisać możesz się pod adresem e-mail: [email protected] albo telefonicznie 22 349 97 71 lub 796 324 328.

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w piątki w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.

Zapraszamy!