Młody chłopak z zespołem Downa, w stroju biegacza i okularach przeciwsłonecznych, biegnie na trasie zawodów.

Zostanę IRONMANEM albo chociaż pół

Maria Wachowicz

Dział Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon

Bartek Matusiewicz jest pierwszym polskim triathlonistą z Zespołem Downa, a w 2023 roku ukończył triathlonowy dystans olimpijski. Najbardziej spośród tych trzech dyscyplin sportowych lubi pływanie, w którym został wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Europy.

Zimą trenuje narciarstwo zjazdowe w Zakopanem. W tej dyscyplinie stawał na podium w zawodach krajowych, a w 2023 roku reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w Austrii.

W sportowych przygodach często towarzyszy mu tata Jarosław, który zaszczepił w Bartku pasję do sportu. Wspólnie biegają, jeżdżą na rowerze. Poruszony determinacją syna Jarosław Matusiewicz założył Fundację „Zostanę Ironmanem, albo chociaż pół”, która w swoich założeniach chce wspierać młodych sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w spełnianiu sportowych marzeń.

Historia Bartka jest kolejną, która pokazuje, że niemożliwe nie istnieje, a niepełnosprawność nie stanowi barier w pokonywaniu coraz to większych celów sportowych. Początek tej przygody miał swoje miejsce podczas rehabilitacji na basenie, kiedy to Bartek pokochał pływanie. W kolejnych latach towarzyszył tacie w bieganiu, a w wieku kilkunastu lat nauczył się jeździć na rowerze. Osoby z Zespołem Downa często doświadczają wiotkości mięśni. To nie powstrzymuje Bartka przed codziennymi treningami.

Bartek wziął udział w ostatniej kampanii społecznej Fundacji Avalon „Teraz mnie widzisz”, gdzie podzielił się swoją pasją do sportu i zainteresowaniami.

Życzymy każdemu takiej determinacji do osiągania wymarzonych celów!