Dwa lata działalności Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami

Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon powstało na początku marca 2022. Inicjatywa powstała w celu pomagania uchodźcom z niepełnosprawnościami, którzy w obliczu zagrożenia zmuszeni byli do ucieczki poza granice swojego kraju. W sobotę, 24 lutego, przypadała II rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Konflikt za Bugiem trwa nadal, dlatego Fundacja Avalon wciąż niesie pomoc.

Pomoc dla ponad 12 000 uchodźców

W 2023 roku wsparliśmy ponad 10 000 uchodźców z niepełnosprawnościami na terenie Polski i 2000 osób z niepełnosprawnościami w Ukrainie. Przekazaliśmy sprzęt medyczny, dofinansowaliśmy rehabilitację oraz zapewniliśmy informacyjne za łączną kwotę prawie 1 000 000 zł. Z naszej infolinii skorzystało ponad 5 000 osób. O tym, co udało nam się zrobić na rzecz uchodźców z niepełnosprawnościami w 2022 roku, przeczytasz w aktualności na temat pierwszej rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie.

Plany na 2024 rok

W 2024 roku Fundacja Avalon będzie kontynuowała działania w ramach Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. W planach znajdują się m.in. organizacja spotkań integracyjnych dla dzieci i dorosłych, przeprowadzenie kursów z języka polskiego, dofinansowanie wsparcia psychologicznego i prawnego oraz na sprzęty rehabilitacyjne.

Najbardziej zależy nam na rozszerzeniu oferty zajęć edukacyjnych i wszelkich działań aktywizujących uchodźców z niepełnosprawnościami na rynku pracy i w polskim społeczeństwie. Chcemy, by tutaj w Polsce, czuli się członkami społeczeństwa obywatelskiego i znali zarówno swoje prawa, jak i obowiązki. Niezmiennie planujemy kontynuację projektów rehabilitacyjnych i wsparcie pod kątem zaopatrzenia, zwłaszcza dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Olha Lozova, zastępczyni kierowniczki Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon

Dziękujemy wszystkim za wsparcie Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami i mamy nadzieję, że konflikt w Ukrainie zakończy się jak najszybciej.