Na grafice logotyp fundacji avalon, jeden procent, napis: petycja

Fundacja Avalon apeluje do Ministra Finansów o przywrócenie dostępu do informacji o Urzędach Skarbowych przy wpłatach z 1%

AKTUALIZACJA

Kontynuujemy ważny dla nas temat petycji do Ministerstwa Finansów o przywrócenie dostępu do danych Urzędów Skarbowych przekazujących 1%

W naszym kolejnym wysłanym piśmie, które jest odpowiedzią na list od Departamentu Poboru Podatków, podkreślamy iż zależy nam wyłącznie na kontynuacji przekazywania OPP danych US na liście z celami szczegółowymi, jak miało to miejsce w latach ubiegłych. Wierzymy iż przekazanie tych danych nie stoi w sprzeczności z nowym systemem centralizacji dystrybucji wpłat z 1%. Naszą odpowiedź, a także treść listu od Departamentu Poboru podatków można znaleźć tutaj.

Fundacja Avalon wysłała do Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego petycję dotyczącą przywrócenie dostępu do informacji o Urzędach Skarbowych przy poszczególnych wpłatach z 1%. Apel poprało 5379 osób, w tym największe organizacje pozarządowe. Stworzona petycja jest reakcją środowiska na brak informacji o szczegółach wpłat z 1% podatku.

W 2020 roku Organizacje Pożytku Publicznego po raz pierwszy nie otrzymały informacji o Urzędach Skarbowych, z których pochodziły poszczególne odliczenia z 1% podatku. Dostęp do tych informacji w tym zakresie jest kluczowy z perspektywy podopiecznych. Ograniczenia nie pozwalają im badać skuteczności prowadzonych przez siebie akcji czy zbiórek i uniemożliwiają poszukiwania zagubionych wpłat, które nie trafiły do wskazanej organizacji lub do osób potrzebujących. Problem dotyczy całego sektora, dlatego petycję Fundacji Avalon poparło ponad 5 tys. osób oraz ogólnopolskie organizacje pozarządowe, takie jak Fundacja „Zdążyć z Pomocą”, Fundacja Sedeka, Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej, Fundacja Serce dla Maluszka, Fundacja Diabeciaki czy Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.