Na grafice zdjęcie mężczyzny na wózku na siłowni, napis Cross Trening, szkolenia Aktywni z Avalon, logotypy Avalon Extreme, Fundacji Avalon i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Fundacja Avalon rozpoczyna szkolenia z cross treningu na terenie Polski

W ramach projektu Avalon Extreme zostaną przeprowadzone kursy treningów sportowych dla OzN, po których 8 ośrodków dołączy do budowanej w Polsce sieci miejsc treningowych dla osób z niepełnosprawnościami. Dedykowane kadrze ośrodków sportowych, wolontariuszom oraz opiekunom osób z niepełnosprawnościami szkolenia poprowadzi Krzysztof Stern – wykwalifikowany trener i sportowiec z niepełnosprawnością. Szkolenia realizowane są w ramach dofinansowanego przez PFRON projektu „Aktywni z Avalon”.

Crossfit dla osób z niepełnosprawnościami

Crossfit mogą trenować wszyscy, niezależnie od płci czy wieku, a dzięki przeszkoleniu kadry również osoby z niepełnosprawnościami. Jest to uniwersalny trening siłowo-wytrzymałościowy, który pomaga wyrobić kondycję i wzmocnić tkankę mięśniową. Z kilku ćwiczeń tworzone są obwody, które należy powtórzyć w określonym czasie.

Duża liczba powtórzeń i wykorzystanie ciężaru własnego ciała sprzyjają osiągnieciu nie tylko szybkich, ale też trwałych efektów oraz poprawę kondycji i wydolności, a to jest bardzo potrzebne dla osób z niepełnosprawnościami. Dlatego cieszę się, że mogę poprowadzić kolejne szkolenia z tej dziedziny sportu i uczynić ją bardziej dostępną. – Krzysztof Stern, sportowiec prowadzący szkolenia crossfit

Celem zaplanowanych na najbliższe dwa miesiące kursów jest przeszkolenie kadry obiektów sportowych, ale również opiekunów i wolontariuszy w zakresie prowadzenia treningów crossfit dla osób z niepełnosprawnościami. Trzydniowe szkolenia zostały podzielone na część teoretyczną oraz praktyczną, dzięki czemu uczestnicy, którzy zakończą kurs będą mieli kompleksową wiedzę na temat prowadzenia cross treningu i pomocy uczestnikom z niepełnosprawnością w czasie zajęć. Szkolenia poprowadzi Krzysztof Stern – certyfikowany trener, mający doświadczenie w prowadzeniu zajęć z OzN, który jest również sportowcem z niepełnosprawnością.

Najbliższe szkolenia z cross treningu odbędą się w Warszawie (21-23 września NoLimit CrossFit Ursus), Giżycku (16-18 września One World) i Dąbrowie Górniczej (22-24 października Sparta).

Unikatowa mapa sportowej dostępności

Celem projektu „Aktywni z Avalon” w ramach którego zorganizowano cykl warsztatów jest przeszkolenie kadry w zakresie sitwake’a, crossfitu i gokartów w wybranych województwach w Polsce; rozwój sportów ekstremalnych oraz aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. Efektem projektu będzie powstanie mapy miejsc, w których osoby z niepełnosprawnościami będą̨ mogły skorzystać́ z dostosowanej dla nich infrastruktury sportowej oraz zdobytej wiedzy i doświadczenia personelu, co wpłynie na dostępność dyscyplin sportowych dla OzN na terenie niemal całej Polski.

Ponad 60 osób – trenerów crossfit, wolontariuszy i opiekunów OzN wzięło udział w naszych szkoleniach z sitwake. Łącznie przeprowadziliśmy 144 godziny kursu z tej dyscypliny, wpływając na dostępność ośrodków sportowych w sześciu województwach. Rozpoczynamy szkolenia z crossfit i gokartów, by w kolejnych dziesięciu województwach aktywności sportowe stały się dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. – Aleksandra Kogut, koordynatorka Avalon Extreme

Projekt „Aktywni z Avalon” realizowany jest przy dofinansowaniu ze środków PFRON.

Zachęcamy do obejrzenia relacji ze szkoleń w mediach społecznościowych Avalon Extreme.