Na grafice człowiek na wózku, trzymający kalendarz z datą 04.2016

Jesteś na emeryturze lub rencie? Ty również możesz przekazać swój 1% podatku na wybrany cel!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy podatnik może przekazać swój 1% podatku na wskazaną organizację pożytku publicznego (OPP), niezależnie od rodzaju druku PIT użytego do wypełnienia deklaracji. Mogą to zrobić także emeryci i renciści,którzy w przypadku braku innych dochodów poza emeryturą i rentą, otrzymują od ZUS lub KRUS deklarację PIT-40A lub PIT-11A. Ze względu na brak pozycji pozwalającej wpisać numer KRS wybranej OPP w powyższych deklaracjach, osoba je wypełniająca musi dodatkowo uzupełnić PIT-37, a następnie samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe w Urzędzie Skarbowym. Poza możliwością zadecydowania, do której organizacji trafi 1%, daje to sposobność do skorzystania z wielu odliczeń i ulg podatkowych (np. ulga rehabilitacyjna, na Internet, z tytułu krwiodawstwa czy składek odprowadzonych na ubezpieczenie zdrowotne)

Poniżej zamieszczamy instrukcję krok po kroku, w jaki sposób emeryt i rencista może przekazać 1% podatku na Fundację Avalon – Bezpośrednia Pomoc Potrzebującym:

Krok 1. Na podstawie przesłanego przez ZUS PIT-40A lub PIT-11A należy obliczyć podatek należy wobec Urzędu Skarbowego, wypełniając zeznanie PIT-37 w taki sam sposób, jak inni podatnicy (wskazując dochód z emerytury lub renty).

Krok 2. W pozycji dotyczącej numeru KRS, należy wpisać numer KRS Fundacji: 0000270809.

Krok 3. Jeśli chcesz przekazać swój 1% podatku na rzecz konkretnego Podopiecznego, należy koniecznie wypełnić rubrykę CEL SZCZEGÓŁOWY 1%, wpisując w niej nazwisko i numer subkonta osoby, której chcemy podarować 1% (np. „KOWALSKI, xxx”).

Krok 4. Zeznanie podatkowe należy złożyć w Urzędzie Skarbowym najpóźniej do 30 kwietnia 2016 roku.